"Янги Ўзбекистон" боғида Ўзбекистон Республикаси Давлат байроғи қабул қилинган кунга бағишлаб "Янги нафас" югуриш мусобақаси бўлиб ўтди.
Мусобақа шиори Тадбир "Бир ватанда, бир вақтда, бир масофага, бир мақсадда — бирга югурамиз".
1300 га яқин иштирокчи рўйхатга олинган, улар орасида кўплаб Миллий гвардия ҳарбий хизматчилари ҳам бор. Марафон икки масофада ўтказилди: 3 км ва 12 км.
"Янги нафас" sport мусобақаси ташкилотчилари: Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси, Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, Ўзбекистон Республикаси Спортни ривожлантириш вазирлиги, Тошкент шаҳар ҳокимлиги, Ўзбекистон Триатлон федерацияси, Ўзбекистон енгил атлетика федерацияси югуриш клублари, Ёшлар ишлари агентлиги, Касаба уюшмалари федерацияси, "Ўзбекнефтгаз" АЖ.

В парке «Янги Узбекистон» прошел спортивный забег «Янги нафас», приуроченный ко Дню принятия Государственного флага Республики Узбекистан.
Девиз забега звучал символично для праздника, объединяющего всех узбекистанцев: «Одна страна, один старт, одна дистанция, одна цель – бежим вместе!».
Зарегистрировалось около 1300 участников среди которых немало гвардейцев. Забег прошел в двух дистанциях: на 3 км и 12 км.
Организаторами спортивного забега «Янги нафас» выступили Национальная гвардия Республики Узбекистан, Министерство высшего и среднего специального образования, Министерство развития спорта Республики Узбекистан, хокимият г. Ташкента, Федерация триатлона Узбекистана, Федерация легкой атлетики Узбекистана при содействии клубов любителей бега, Агентство по делам молодежи, Федерация профсоюзов, АО «Узбекнефтегаз».