“8 – март Xалқаро хотин-қизлар куни” муносабати билан Mиллий гвардия Mаънавият ва маърифат марказида байрам тадбири ташкил этилди
07.Мар.2023
Юртимизда ёшариш – янгиланиш фасли баҳор байрамлар билан бошланади. Баҳорнинг илк байрами “8 – март Халқаро хотин-қизлар куни” мамлакатимизда ҳар йили кенг нишонланади. Шу муносабат билан Миллий гвардия қўмондонлиги томонидан Маънавият ва маърифат марказида “8 – март Халқаро хотин-қизлар куни”га бағишланган соҳада фаолият юритаётган ҳарбий хизматчи ва ходима аёлларимизни тантанали равишда тақдирлаш маросими ва концерт дастури ташкиллаштирилди. Унга ҳарбий хизматчилар ва ходима аёллар, хизмат пайтида ҳалок бўлган сафдошларимизнинг оила аъзолари ва оналари, фахрийлар, Жамоат хавфсизлиги университети ва тизимнинг бошқа таълим муассасалари вакиллари ҳамда ҳамкор ташкилотлардан меҳмонлар таклиф этилди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси қўмондони генерел-майор Р.Джураев иштирок этиб сафимиздаги опа-сингилларимизни ва улар орқали юртимизнинг барча аёлларини мунис онахонларимизни қутлуғ байрамлари билан чин дилдан табриклади. Миллий гвардия қўмондони ўз нутқида мамлакатимиз ижтимоий-сиёсий ҳаётининг барча соҳаларида бўлгани каби Миллий гвардия тизимида ҳам турли лавозимларида хотин-қизларимиз фаолият юритаётганини алоҳида таъкидлади.
Хотин-қизларимизнинг фидокорона меҳнати, эришган улкан ютуқлари, фаоллиги, ибратли фазилатлари давлатимиз раҳбари томонидан инобатга олиниб, охирги уч йил мобайнида 15 нафари мамлакатимизнинг юксак мукофотлари билан тақдирланди, 112 нафари давлат ва идораларнинг турли даражадаги кўкрак нишонлари ва 126 нафари Миллий гвардия қўмондонлиги томонидан рағбатлантирилди.
Охирги уч йил мобайнида 168 нафар аёл ҳарбий хизматчи ва ходималарга офицерлик унвонлари берилди, шулардан 15 нафари рағбатлантириш тариқасида муддатидан олдин унвонлар олган бўлса, мазкур тадбирда ҳам Миллий гвардия қўмондони буйруғи билан 4 нафари муддатидан олдин ҳарбий ва махсус унвонлар олишга муяссар бўлди. Шунингдек, аъло хизматлари учун, наъмунали хизматлари учун ва фидоий ходим, маънавият аълочиси кўкрак нишонлари ва фахрий ёрлиқ ҳамда қимматбаҳо совғалар топширилди. Бундан ташқари “Матонат маликалари” кўрик-танлови ғолиблари ҳам муносиб рағбатлантирилди.
Байрам кечаси давомида Миллий гвардия Маънавият ва маърифат маркази ашула ва рақс аснамблининг опа-сингилларимизни мадҳ этувчи куй қўшиқлардан иборат концерт дастури ҳавола этилди. Барчага бирдек баҳорий кайфият улашган тадбир байрам дастурхони даврасида дилбар куй қўшиқлар билан давом этди.

В Центре духовности и просветительства Национальной гвардии coстоялось праздничное мероприятие, посвященное 8 марта – Международному женскому дню
07.Мар.2023
В Центре духовности и просветительства Национальной гвардии состоялось торжественное мероприятие, посвященное Международному женскому дню.
В зале Центра собрались женщины-военнослужащие и сотрудницы, служащие по вольному найму, жены и матери гвардейцев, погибших при исполнении служебных обязанностей, ветераны, представительницы Университета общественной безопасности, других образовательных учреждений системы. В числе гостей – представители ряда министерств, ведомств и организаций.
Командующий Национальной гвардии Республики Узбекистан генерал-майор Рустам Джураев тепло поздравил женщин с наступающим 8 Марта. Он отметил важную роль прекрасной половины человечества в жизни и общества, вклад в строительство правового демократического государства и в развитие науки, искусства, спорта и других сферах. Командующий подчеркнул, что в стране в результате реформ, инициированных Президентом, за последние годы заметно возросло внимание к повышению активности женщин в государственном управлении, социально-экономических процессах. Об этом свидетельствует создание в Сенате Олий Мажлиса Комитета по вопросам женщин и гендерного равенства, увеличение числа женщин-руководителей, в том числе, в парламенте, хокимиятах всех уровней, других органах государственной власти и управления.
Так, только в системе Национальной гвардии служат и трудятся около 1500 наших сестер служат в системе Нацгвардии, 73 из них занимают руководящие должности.
Самоотверженный труд и достигнутые успехи, активность и образцовое исполнение служебных обязанностей наших сослуживиц отмечены главой государства. Об этом свидетельствуют 15 высших государственных наград, которых удостоились за последние три года военнослужащие и сотрудницы гвардии, 112 награждены государственными и ведомственными нагрудными знаками, 126 – командованием Национальной гвардии.
Также за последние три года 168 женщинам-военнослужащим и сотрудницам были присвоены офицерские звания, 15 из них получили звания досрочно в качестве поощрения. На сегодняшнем мероприятии приказом командующего еще 4 женщинам досрочно присвоены очередные воинские и специальные звания. Кроме того, за заслуги, образцовую службу и самоотверженный труд 6 женщинам вручены нагрудные знаки «Аъло хизматлари учун», «Намунали хизматлари учун», «Фидоий ходим» и «Маънавият аълочиси», а также памятные наручные часы и почетные грамоты. Поощрений удостоилась и победительница смотра-конкурса «Матонат маликалари».
В праздничный вечер для женщин с концертной программой выступили артисты Ансамбля песни и танца Центра духовности и просветительства Национальной гвардии. Мероприятие, на котором все были в таком же весеннем настроении, как сама весна, продолжилось за праздничным столом под чарующие песни.