Давлатмиз Раҳбарининг 2019 йил 7 февралдаги “Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардиясининг маънавий-маърифий фаолиятини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида” ги ПҚ-4163-сон Қарори асосида ташкил этилган Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси Маънавият ва маърифат марказининг 8 декабрь Ўзбекистон Республикаси Конституцияси куни арафасида очилиш маросими бўлиб ўтди.
Мазкур тантанали тадбирда Президент маслаҳатчиси ўринбосари, Президент Администрацияси, Олий Мажлис ва Хавфсизлик кенгаши, Вазирлар Маҳкамаси мутасадди раҳбарлари, Президент ижод ва ихтисослаштирилган мактабларни ривожлантириш агентлиги, санъат ва маданият арбоблари, Тошкент шаҳар ва Юнусобод туман ҳокимлиги, Республика маънавият ва маърифат маркази ҳамда Ёшлар ишлари агентлиги вакиллари, ҳамкор вазирлик ва идоралар, шунингдек, Миллий гвардия ҳузурида фаолият олиб бораётган Болалар психологияси маркази психологлари, Миллий гвардия тизимидаги таълим муассасалари тингловчилари, ҳарбий хизматчи ва ходимлар иштирок этиди.
Маънавият ва маърифат марказининг тантанали очилиши ва Бош Қомусимизнинг 30 йиллиги муносабати билан ташкиллаштирилган ушбу тадбирда Миллий гвардия қўмондони генерал-майор Р.Джураев ташриф буюрганларга қутлов нутқи билан юзланди. Кириш сўзида Ўзбекистон Республикаси Конституцияси қабул қилинган кун муносабати билан барчани самимий муборакбод этди.
Қомусимизнинг асосий принциплари умуминсоний қадриятларга асосланиши ва уларни ҳаётга тадбиқ этиш борасида давлатимиз раҳбари бошчилигида катта қадамлар қўйилгани, ушбу жараён бугунги кунда янги босқичга кўтарилганига алоҳида урғу берилди.
Шу ўринда, ҳукуматимиз томонидан болалар ва ёшларга катта эътибор қаратилаётганлиги бу йўналишда ҳам юртбошимиз ташаббуси билан шаҳар ва қишлоқларнинг ҳар бир маҳалласида ёшларнинг ўз етакчиси фаолияти йўлга қўйилганлиги муҳим аҳамият касб этиши таъкидланди. Ушбу етакчиларнинг 36 нафари айнан Миллий гвардия вакиллари эканлиги айтилиб бу катта масъулият юклаши билан бирга билдирилган ишонч эканлиги айтиб ўтилди.
Шунингдек, таълим муассасаларини деинституционализация қилишда ҳам сезиларли натижаларга эришилгани, ҳаттоки, болаларни Оилавий болалар уйлари бағрига, васийлик ёки ҳомийликка топширгач ҳам Миллий гвардия томонидан ушбу болаларга меҳр ва эътибор берилиши давом эттирилаётгани ёдга олинди.
Шу ўринда болалар ва тутинган ота-оналарга малакали психологик ёрдам кўрсатиш мақсадида, яқинда Болалар психологияси маркази ўз фаолиятини бошлагани ва мазкур марказнинг биринчи қаватидан болалар аэромоделлаштириш, робототехника, IT-технологиялари тўгараклари билан шуғулланишлари мумкин бўлган Ёшлар инновацион маркази ўрин олганига ҳам тўхталиб ўтилди.
Маънавият ва маърифат маркази ҳам юқорида таъкидланган фикрларнинг мантиқий давоми сифатида ёшлар ва ўсмирлар учун ҳам хизмат қилиши айтилиб, тил ўрганиш, Миллий рақс ва спорт машғулотлари билан шуғулланишлари учун барча шароитлар мавжудлиги таъкидланди.
Шундан сўнг, Миллий гвардия қўмондони буйруғи ўқиб эшиттирилиб унга кўра соҳага яқиндан кўмак бериб келаётган ҳамкор вазирлик ва идораларнинг бир қатор мутасаддилари ва фаҳрийлар муносиб тақдирландилар. Шу билан бирга, Миллий гвардиянинг уч нафар ҳарбий хизматчисига навбатдаги "полковник" ҳарбий унвони топширилиб, 10 нафар ҳарбий хизматчи ва ходимлар "Ўзбекистон Конституциясиниг 30 йиллиги" эсдалик нишонлари ҳамда “Тўмарис издошлари-2022” кўрик-танловида муносиб иштирок этган 12 нафар аёл ҳарбий хизматчилар “Маънавият аълочиси” кўкрак нишонлари билан тақдирландилар. Тўрт нафар Миллий гвардия ҳарбий хизматчи ва ходимлари "Аъло хизматлари учун" кўкрак нишонлари, уч нафар ҳарбий хизматчи ва ходим, шунингдек, Ёшлар ишлари агентлиги Тошкент шаҳар бошқармаси бошлиғи "Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардиясининг фидойи ходими" кўкрак нишони билан тақдирланди. Шу билан бирга, беш нафар тизим ҳарбий хизматчи ва ходимларига III даражали “Намунали хизматлари учун” кўкрак нишони, уч нафар фахрий ҳарбий хизматчига эсдалик қўл соатлари топширилди.
Ташриф буюрган меҳмонларнинг самимий тилакларидан сўнг тантанали тадбир куй ва қўшиқлар садоси остида давом этиб барчага байромона кайфият улашди.

Накануне Дня Конституции в Национальной гвардии торжественно открыли Центр духовности и просветительства
06.Дек.2022
Церемония открытия Центра духовности и просвещения Национальной гвардии Республики Узбекистан, созданного на основании Постановления Президента Республики Узбекистан от 7 февраля 2019 г. за № ПП-4163 «О мерах по дальнейшему совершенствованию духовно-просветительской деятельности Национальной гвардии Республики Узбекистан», состоялась в преддверии Дня Конституции Республики Узбекистан.
В торжественном мероприятии приняли участие заместитель Советника Президента, представители Администрации Президента, Олий Мажлиса и Совета безопасности, Кабинета Министров, а также Агентства Президентских образовательных учреждений, хокимиятов города Ташкента и Юнусабадского района, Республиканского центра духовности и просвещения и Агентства по делам молодежи, военнослужащие и сотрудники Национальной гвардии, слушатели учебных заведений системы Национальной гвардии и психологи Центра детской психологии, недавно открывшегося при гвардии.
С приветственным словом к собравшимся обратился командующий Национальной гвардией генерал-майор Рустам Джураев. Он поздравил присутствующих с 30-летием со дня принятия Конституции Республики Узбекистан и подчеркнул, что основные принципы нашего Основного закона основаны на общечеловеческих ценностях, и под руководством главы нашего государства предпринимаются большие шаги для того, чтобы воплотить их в жизнь, и сегодня этот процесс вышел на новый уровень.
При этом огромное внимание государство уделяет детям и молодежи. Так, по инициативе Президента в каждой махалле городов и сел у молодежи теперь есть свой лидер. Примечательно, что 36 из них являются представителями Национальной гвардии. Подчеркивалось, что это проявление высокого доверия и, вместе с тем, большая ответственность.
Значительных результатов удалось достичь по деинституционализации учебно-воспитательных учреждений. И даже после устройства детей в семейные дома, под опеку или попечительство гвардия не их оставляет без заботы и внимания. Так, для оказания профессиональной психологической помощи детям и приемным родителям недавно начал свою деятельность Детский психологический центр. На первом этаже данного центра разместился Молодежный инновационный центр, где дети занимаются в кружках аэромоделирования, IT-технологий и робототехники.
Центр духовности и просветительства также будет работать для нашей молодежи, детей и подростков. Здесь функционируют образовательные кружки, электронная библиотека и спортивные секции. Центр располагает несколькими залами для занятий хореографией, тренажерным и спортивным залами, футбольным полем.
Есть уверенность, что Центр духовности и просветительства полюбится нашей молодежи, станет излюбленным местом проведения досуга и будет оправдывать свое предназначение – способствовать повышению духовности и просвещению юношей и девушек.
Затем состоялось награждение отличившихся военнослужащих и сотрудников Национальной гвардии, других силовых структур и правоохранительных ведомств. Троим военнослужащим Национальной гвардии было присвоено очередное воинское звание «полковник».
В торжественной обстановке под аплодисменты участников мероприятия 10 военнослужащим и сотрудникам гвардии вручили памятный знак «Ўзбекистон Конституциясининг 30 йиллиги». Двенадцать женщин-военнослужащих гвардии, участниц Республиканского смотра-конкурса «Тумарис издошлари - 2022», занявшие 2-е место, награждены нагрудным знаком «Маънавият аълочиси». Нагрудным знаком «Аъло хизматлари учун» награждены четверо военнослужащих и сотрудников Национальной гвардии, а также начальник отдела по работе с молодежью Управления СГБ по г. Ташкенту. Трое военнослужащих и сотрудников Национальной гвардии, а также начальник Ташкентского городского управления Агентства по делам молодежи удостоены нагрудного знака «Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардиясининг фидойи ходими». Пятеро военнослужащих и сотрудников гвардии награждены нагрудным знаком «Намунали хизматлари учун» III степени. Еще трое отличившихся военнослужащих и сотрудников гвардии поощрены памятными наручными часами.
Официальная церемония завершилась праздничным концертом, в котором приняли участие звезды узбекской эстрады, артисты Ансамбля песни и танца Национальной гвардии и выступили с показательными выступлениями учащиеся военно-академического лицея «Темурбеклар мактаби».